Hy-Tek Meet Services 
       2000 USMS Long Course National Championships       
         University of Maryland Baltimore County          
 
 Event 16  Men 200 LC Meter Medley Relay
==========================================================
    Team                                            Finals 
==========================================================
    === 76-99 Results Timed Finals ===
 
  1 Virginia Masters  'A'                          2:08.67 
     1) Cofsky, Matt A 20            2) Facciola, John J 27         
     3) Scotty, Domenic J 30         4) Miller, James C 19          
      1:07.16   2:08.67                    
 -- D.C. Aquatics Club  'A'                             DQ 
     1) McGowan, Hugh M 23           2) Medina-Marino, Andrew G 25  
     3) Pinson, Robert D 25          4) Chung, Marcus B 24          
      1:14.33   2:11.61                    
 
    === 100-119 Results Timed Finals ===
 
  1 New England Masters  'A'                       1:54.90 
     1) Berry, Robert S 32           2) Fehlau, Brian P 26          
     3) Fletcher, Ken B 26           4) Barrett, Chris J 29         
      1:02.13   1:54.90                    
  2 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:55.70 
     1) Carlisle, Corey M 29         2) Williams, Neill C 32        
     3) Nussbaumer, André 29         4) Gorman, Darren W 29         
      1:01.46   1:55.70                    
  3 Pennypack Aquatics & Fitness C  'A             2:01.55 
     1) Brandon, Ashley S 23         2) Ferguson, Douglas J 24      
     3) Jackson, Brian W 38          4) Coughlin, Michael P 23      
      1:05.99   2:01.55                    
  4 D.C. Aquatics Club  'B'                        2:09.00 
     1) McNear, David R 32           2) Terahigashi, Manabu 33      
     3) Leo, Gregory S 28            4) Varnes, Jared 24            
      1:05.97   2:09.00                    
  5 D.C. Aquatics Club  'C'                        2:27.24 
     1) Koizumi, Kei 32              2) Flynn, Michael I 30         
     3) Napoli, John R 30            4) Grimshaw, Glenn J 26        
      1:18.86   2:27.24                    
  6 D.C. Aquatics Club  'D'                        2:36.56 
     1) Miller, Michael S 24         2) Holder, Matthew W 23        
     3) Jones, Dwayne C 33           4) Loomis, Jeff S 30           
      1:30.25   2:36.56                    
 
    === 120-159 Results Timed Finals ===
 
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'               1:52.05 
     1) Boyd, Timothy L 30           2) Heath, John A 29            
     3) Crist, Jason A 38            4) Osborn, Erik C 32           
      1:00.13   1:52.05                    
  2 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:54.83 
     1) Frentsos, Jerome A 35        2) Kinney, Matthew A 30        
     3) O'Keefe, John P 33           4) Welch, Robert R 31          
      1:02.38   1:54.83                    
  3 Virginia Masters  'B'                          2:03.13 
     1) Meem, Lang H 46              2) Malsbury, David B 39        
     3) Reilly, Jeff M 39            4) Holland, Dave 33            
      1:06.66   2:03.13                    
  4 D.C. Recreation and Parks  'A'                 2:03.15 
     1) Fetters, Paul A 47           2) Kukoy, Stephen 32           
     3) Rodiger, Stephan M 31        4) Kegley, James H 42          
      1:06.84   2:03.15                    
  5 Montgomery Ancient Mariners  'B'               2:04.33 
     1) Roddin, Jeffrey H 31         2) Crilly, Brian C 32          
     3) Friedland, Warren E 44       4) Denes, Thomas A 43          
      1:05.39   2:04.33                    
  6 D.C. Aquatics Club  'B'                        2:06.58 
     1) Czander, Eric W 35           2) Downie, John M 33           
     3) Coray, David B. 38           4) Young, Stanford R 36        
      1:08.77   2:06.58                    
  7 Fins Aquatics  'A'                             2:07.77 
     1) Harper, James W 33           2) Cigler, John S 41           
     3) Roman, John P 45             4) Klugman, Jason R 29         
      1:06.23   2:07.77                    
  8 Maryland Masters  'A'                          2:09.98 
     1) Schactman, Mark J 34         2) Jones, Steven P 42          
     3) Pisone, Louis B 30           4) Lapan, Samuel 26            
      1:14.49   2:09.98                    
 -- New England Masters  'A'                            DQ 
      1:11.68   2:10.81                    
 
    === 160-199 Results Timed Finals ===
 
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'               1:50.59 
     1) Britt, Clay 39               2) Dicks, Wally C 37           
     3) Feinstein, John 45           4) Fell, Michael A 39          
        57.24   1:50.59                    
  2 Illinois Masters  'A'                          1:57.20 
     1) Gibson, Dave 40              2) Andersen, Peter A 57        
     3) Soltys, Ted J 40             4) McCabe, Tom J 43            
      1:04.40   1:57.20                    
  3 Colonials 1776  'A'                            1:58.12 
     1) Rae-Grant, Alexander D 42    2) Oxley, Gregory L 42         
     3) Norelli, Charles C 45        4) Meade, Thomas D 43          
      1:04.17   1:58.12                    
  4 North Carolina Masters  'A'                    1:59.20 
     1) Lehman, Fritz E 42           2) Reece, Jeff 39              
     3) Godfrey, Alan F 43           4) Klein, Jonathan E 43        
      1:03.99   1:59.20                    
  5 D.C. Aquatics Club  'A'                        1:59.89 
     1) Hendrick, Marty E 42         2) Cunningham, Jose E 44       
     3) Frentsos, Paul J 39          4) Quinones, Enrique 37        
      1:05.93   1:59.89                    
  6 Virginia Masters  'A'                          2:00.22 
     1) Stringer, Rick H 50          2) Slowey, Michael J 43        
     3) Tudor, John B 43             4) Sheridan, Mark F 41         
      1:05.46   2:00.22                    
  7 New England Masters  'A'                       2:01.06 
     1) Bright, David C 47           2) Keith, Al J 40              
     3) Wotton, Joseph 41            4) Landry, Richard 36          
      1:07.91   2:01.06                    
  8 Ohio Masters  'A'                              2:02.29 
     1) Silberman, Seth J 39         2) Kazmaier, Karl H 45         
     3) Dropsey, Jeffrey P 42        4) Groselle, Jack R 46         
      1:09.04   2:02.29                    
  9 Dallas Aquatics Masters  'A'                   2:03.92 
     1) Levinson, Brad 44            2) Sargent, Gregory O 33       
     3) Moyse, Doug S 42             4) Veazey, Jeffrey R 45        
      1:06.91   2:03.92                    
 10 Garden State Masters  'A'                      2:04.54 
     1) Frain, Jack J 46             2) Bohan, Richard P 49         
     3) McGiffin, Chris 34           4) Yeomans, Scott 36           
      1:09.36   2:04.54                    
 11 Patriot Masters  'A'                           2:07.61 
     1) Moll, Drew 41                2) Hansen, Robert M 46         
     3) Sloan, Larry R 53            4) Hudson, John S 45           
      1:10.67   2:07.61                    
 12 Team Texas  'A'                                2:07.96 
     1) Seagraves, Bob A 44          2) Kopec, Richard L 47         
     3) Patterson, Wiley A 48        4) Shaw, Chris J 38            
      1:10.46   2:07.96                    
 13 Colonials 1776  'B'                            2:08.21 
     1) Fisher, Warren J 44          2) Kelly, Steve 43             
     3) Ellis, Andrew F 32           4) LeFevre, Mark O 46          
      1:11.38   2:08.21                    
 14 Colonials 1776  'C'                            2:10.55 
     1) Kane, Ronald J 48            2) Casciato, Michael G 41      
     3) Merkert, Herbert B 36        4) Modjeska, Mark E 47         
      1:12.99   2:10.55                    
 15 Maryland Masters  'A'                          2:10.56 
     1) Martin, Andrew N 38          2) Matysek, Thomas E 46        
     3) Toy, Raymond C 33            4) Phillips, Robert A 54       
      1:09.71   2:10.56                    
 16 Germantown Maryland Masters  'A'               2:11.18 
     1) Lagdon, Chip 40              2) Koback, Peter G 32          
     3) Walters, Mark C 48           4) Folk, John W 41             
      1:09.91   2:11.18                    
 17 D.C. Aquatics Club  'B'                        2:12.29 
     1) Kaufman, Joseph A 33         2) MacDonald, Tony B 47        
     3) Heuchling, Geoffrey 41       4) Majoros, Kevin M 40         
      1:14.35   2:12.29                    
 18 Connecticut Masters  'A'                       2:14.11 
     1) Geoghegan, Jack 58           2) Walkenhorst, Jared W 26     
     3) Craig, John M 46             4) Brunstad, George E 66       
      1:07.19   2:14.11                    
 19 Fairfax County Masters  'A'                    2:31.16 
     1) Lari, Marco E 33             2) Gregg, David 67             
     3) Ellis, Brian W 33            4) Simmons, Robin A 42         
      1:33.11   2:31.16                    
 -- Georgia Masters  'A'                                DQ 
     1) Ericson, Eric 38             2) Brown, Robert V 48          
     3) Thompson, Steve P 47         4)                             
      1:03.05   1:59.77                    
 -- Fins Aquatics  'A'                                  DQ 
     1) Tigue, Luke 48               2) MacGregor, Donald M 54      
     3) Marshall, Blake 42           4) Robles, James A 35          
      1:24.51   2:29.78                    
 
    === 200-239 Results Timed Finals ===
 
  1 Team Texas  'A'                                2:02.54 
     1) Kressbach, Gary F 52         2) Guthrie, David M 40         
     3) Wencel, Bruce A 45           4) Bailie, Bob 65              
      1:05.64   2:02.54                    
  2 Virginia Masters  'A'                          2:06.56 
     1) Bacon, William 54            2) Brundage, Warner F 57       
     3) Tudor, Louis S 44            4) Hefner, David S 46          
      1:12.41   2:06.56                    
  3 Garden State Masters  'A'                      2:06.67 
     1) Zakim, Jack S 55             2) Doyle, Benn W 42            
     3) Deffaa, Arthur E 52          4) Nessel, Edward H 55         
      1:08.06   2:06.67                    
  4 D.C. Masters  'A'                              2:09.38 
     1) Calvert, John J 55           2) Stocksdale, Steve A 46      
     3) Harrison, Lonny W 52         4) Edgell, Don 48              
      1:09.63   2:09.38                    
  5 North Carolina Masters  'A'                    2:12.76 
     1) Carrow, Hill 45              2) Gonzalez, Jorge A 51        
     3) Facchine, Kevin L 45         4) Clark, Jerry 63             
      1:14.63   2:12.76                    
  6 Maryland Masters  'A'                          2:14.48 
     1) Iliff, Jack 56               2) Enterline, John P 53        
     3) Shaalan, Sherif K 42         4) Trimble, Gary 58            
      1:11.51   2:14.48                    
  7 North Carolina Masters  'B'                    2:18.64 
     1) Glass, Ernie 51              2) Celii, Michael 37           
     3) McGrain, Peter 55            4) White, Bernard T 57         
      1:13.73   2:18.64                    
  8 Walnut Creek Masters  'A'                      2:18.75 
     1) Stahl, Stephen A 35          2) Kassner, Michael E. 50      
     3) Perilman, Jim 61             4) Burr, Ken M 56              
      1:12.29   2:18.75                    
  9 Colonials 1776  'A'                            2:25.38 
     1) Graber, Peter A 46           2) Kremzier, Jim R 54          
     3) Tulenko, Tom 58              4) Keane, Jim 56               
      1:20.11   2:25.38                    
 10 Maryland Masters  'B'                          2:27.56 
     1) Christensen, Carl W 63       2) Kampf, Allen J 50           
     3) Muchow, Steve 31             4) Harding, John F 58          
      1:24.58   2:27.56                    
 11 Virginia Masters  'B'                          2:29.04 
     1) Miller, Jim 50               2) Butts, Howard U 59          
     3) Lanzara, Gennard T 42        4) Delong, Harry P 57          
      1:23.21   2:29.04                    
 12 Plano Wetcats  'A'                             2:31.44 
     1) Gibbs, Jim 59                2) Crowley, William H 61       
     3) Underbrink, John M 42        4) Pipkin, Ken D 56            
      1:22.86   2:31.44                    
 13 D.C. Aquatics Club  'A'                        2:33.00 
     1) Markey, Jack 48              2) Haddan, Barry L 49          
     3) Beier, Ken 51                4) Vail, John C 52             
      1:18.41   2:33.00                    
 14 St. Louis Area Masters  'A'                    2:48.89 
     1) Cannon, William C 70         2) Harris, Howard M 55         
     3) Gale, Andrew J 34            4) Blake, Robert S 76          
      1:42.20   2:48.89                    
 -- Allegheny Mountain Assn Master  'A                  DQ 
     1) Weisbrod, Andre 51           2) Sirinek, Dale K 55          
     3) Thornton, James S 48         4) Lynn, Richard J. 47         
      1:19.92   2:18.50                    
 -- D.C. Aquatics Club  'B'                             DQ 
     1) Qualey, Thomas F 51          2) Crane, David C 45           
     3) Bigelow, Rob K 47            4) Donovan, William W 57       
      1:36.40   2:52.89                    
 
    === 240-279 Results Timed Finals ===
 
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'               2:16.36 
     1) Greer, Marshall R 64         2) Diamond, Louis H 61         
     3) Roddin, Hugh J 58            4) Curran, Larry 57            
      1:16.08   2:16.36                    
  2 Great Ohio Swim Team  'A'                      2:18.58 
     1) Oyakawa, Yoshi 67            2) Lincoln, Walter J 67        
     3) Simons, Randy 52             4) Willert, Dan 58             
      1:19.62   2:18.58                    
  3 San Mateo Marlin Masters  'A'                  2:21.77 
     1) Taft, Ray F 81               2) Brenner, Gary R 53          
     3) Brown, Randy T 52            4) Galine, Donald L 55         
      1:23.88   2:21.77                    
  4 New England Masters  'A'                       2:27.41 
     1) Clayson, D. Barr 65          2) Haartz, F.H. Ted 72         
     3) Rogaki, Daniel J 53          4) Dunham, Larry M 62          
      1:23.79   2:27.41                    
  5 Maryland Masters  'A'                          2:30.40 
     1) Forsythe, James L 62         2) Oroszlan, Peter 56          
     3) Lee, Yu-Jin 66               4) Johnston, Bob 64            
      1:20.75   2:30.40                    
  6 D.C. Masters  'A'                              2:32.99 
     1) Bettis, Lee W 62             2) Flynn, Kenneth 70           
     3) Grueneberger, Paul C 54      4) Cohen, Lawrence 65          
      1:21.99   2:32.99                    
  7 Georgia Masters  'A'                           2:33.32 
     1) Mitchell, Jack 73            2) Laughlin, Patrick O 46      
     3) Saltzman, Edward M 50        4) Stolz, Irwin W 71           
      1:21.69   2:33.32                    
  8 Michigan Masters  'A'                          2:39.25 
     1) Thompson, Frank L 49         2) Edwards, Freddy 75          
     3) Kroeger, Donald J 57         4) Dobler, Wally 66            
      1:29.35   2:39.25                    
  9 Virginia Masters  'A'                          2:39.81 
     1) Russ, Carl 65                2) Wilmore, Chuck 66           
     3) Schiltz, Jack H 58           4) Miller, Eric R 53           
      1:37.19   2:39.81                    
 10 Maryland Masters  'B'                          2:57.94 
     1) McComas, Lou 68              2) Petrlik, Alexander F 59     
     3) Rodgers, Bill W 68           4) Dillinger, John A 51        
      1:32.25   2:57.94                    
 -- Gold Coast Masters  'A'                             DQ 
     1) Rapperport, Alan S 67        2) Miyares, Nestor A 65        
     3) Tschirret, Mike 65           4) Erickson, Tim D 44          
      1:20.15                              
 
    === 280-319 Results Timed Finals ===
 
  1 North Carolina Masters  'A'                    2:31.54 
     1) Murphy, John T 76            2) Kortheuer, John D 69        
     3) Mitchell, Clarke E 68        4) Webber, Dick N 71           
      1:22.69   2:31.54                    
  2 Virginia Masters  'A'                          3:03.31 
     1) Sullivan, Forrest M 71       2) Rainer, Norman B 72         
     3) Gaulrapp, Edward H 58        4) Howell, Harry M 83          
      1:53.06   3:03.31                    
  3 Great Ohio Swim Team  'A'                      3:06.28 
     1) Haban, Edward A 75           2) Foster, Warren A 75         
     3) Lloyd, Allen D 52            4) Florance, John R 78         
      1:58.39   3:06.28                    
  4 D.C. Masters  'A'                              3:50.09 
     1) Ferguson, James H 76         2) Chen, Ray F 67              
     3) Cummings, William B 61       4) Saperstein, Sidney A 84     
      1:49.99   3:50.09                    
 -- Empire Masters  'A'                                 DQ 
     1) Guido, Dick 83               2) Johnsen, James J 65         
     3) Kolonkowski, Bob 52          4) Mosard, Robert 79           
      1:40.97   2:52.19                    
 
    === 320-359 Results Timed Finals ===
 
  1 Florida Maverick Masters  'A'                  3:34.74 
     1) Tillotson, Frank H 86        2) Hutinger, Paul 76           
     3) Kurtzman, Joseph L 74        4) Malbrough, Dave 87          
      1:57.74   3:34.74                    
  2 Team Texas  'A'                                3:59.06 
     1) Campbell, Frank P 74         2) Baldwin, Chuck C 70         
     3) Coon, Jesse B 90             4) Robertson, Tex J 91         
      1:26.08   3:59.06