Hy-Tek Meet Services 
       2000 USMS Long Course National Championships       
         University of Maryland Baltimore County          
 
 Event 9  Women 200 LC Meter Freestyle
==========================================================
    Name                  Age Team                  Finals 
==========================================================
    === 19-24 Results Timed Finals ===
 
  1 Schweitzer, Sarabeth   22 USAB                 2:08.12 
      1:02.70   2:08.12                    
  2 Wienrich, Susanne M    24 SDSM                 2:19.71 
      1:06.94   2:19.71                    
  3 Myers, Kimberly D      22 DCAC                 2:20.39 
      1:08.00   2:20.39                    
  4 Schwartz, Bonnie A     21 GSM                  2:27.00 
      1:10.11   2:27.00                    
  5 Harvey, Jenny E        23 MARY                 2:28.63 
      1:10.56   2:28.63                    
  6 White, Meghan E        21 UNAT                 2:29.51 
      1:10.38   2:29.51                    
  7 Choich, Jennifer A     24 DCAC                 2:29.69 
      1:11.88   2:29.69                    
  8 Willoughby, Carrie A   23 AMS                  2:29.76 
      1:12.98   2:29.76                    
  9 Peterson, Julie G      24 MARY                 2:29.90 
      1:12.66   2:29.90                    
 10 Hopkins, Joanne E      24 FXCM                 2:34.60 
      1:13.68   2:34.60                    
 11 Ficker, Desiree S      24 ANCM                 2:37.99 
      1:14.90   2:37.99                    
 12 Biehl, Jamie A         23 PAFC                 2:40.96 
      1:16.37   2:40.96                    
 
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Scott, Elizabeth Y     26 RMSC                 2:22.02 
      1:07.83   2:22.02                    
  2 Rice, Rose E           27 DCM                  2:22.10 
      1:08.47   2:22.10                    
  3 Frentsos, Rachel       29 DCAC                 2:22.68 
      1:09.26   2:22.68                    
  4 Sisk, Holly A          25 DCAC                 2:22.81 
      1:08.65   2:22.81                    
  5 Varlas, Melissa D      27 TPIT                 2:24.84 
      1:09.35   2:24.84                    
  6 Coon, Samantha A       26 GSM                  2:28.95 
      1:08.65   2:28.95                    
  7 Noskowiak, Julie F     28 NIAG                 2:30.04 
      1:09.89   2:30.04                    
  8 Roquemore, Ramona L    27 STFF                 2:34.00 
      1:12.85   2:34.00                    
  9 Tangoren-Masood, Mery  29 EMP                  2:36.86 
      1:15.28   2:36.86                    
 10 Jackson, Michelle R    29 PAFC                 2:39.08 
      1:15.89   2:39.08                    
 11 Howell, Margaret S     28 DCAC                 2:53.05 
      1:20.33   2:53.05                    
 12 Maresca, Erika D       26 EMP                  3:08.65 
      1:31.28   3:08.65                    
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Jacobs, Jennifer       32 IM                   2:20.45 
      1:06.18   2:20.45                    
  2 Reed, Deborah A        31 VMST                 2:21.11 
      1:08.22   2:21.11                    
  3 Smith, Laura K         34 VS                   2:23.33 
      1:09.62   2:23.33                    
  4 Seubert-Miranda, Tris  32 SDSM                 2:23.39 
      1:08.53   2:23.39                    
  5 Buys, Jeni E           31 SDSM                 2:23.58 
      1:09.37   2:23.58                    
  6 Ward, Cheryl A         34 GMUP                 2:23.73 
      1:06.99   2:23.73                    
  7 Dean, Molly            34 VMST                 2:24.25 
      1:09.18   2:24.25                    
  8 Prescott, Carol L      31 NEM                  2:25.79 
      1:11.16   2:25.79                    
  9 Leahy, Karen R         32 PNA                  2:26.39 
      1:09.67   2:26.39                    
 10 Harden, Shari M        33 MOVY                 2:26.84 
      1:08.89   2:26.84                    
 11 Fehrenkamp, Kirsten    33 DCRP                 2:27.65 
      1:09.15   2:27.65                    
 12 Hokenson, Christina A  31 GMUP                 2:27.80 
      1:10.40   2:27.80                    
 13 Ching, Eunice T        30 GERM                 2:29.34 
      1:14.67   2:29.34                    
 14 Oggel, Amy E           30 DCAC                 2:30.92 
      1:12.06   2:30.92                    
 15 Cappola, Anne R        31 NBAC                 2:31.41 
      1:13.12   2:31.41                    
 16 Jenkins, Kathryn T     34 MARY                 2:35.13 
      1:13.42   2:35.13                    
 17 Pfriemer, Kelley A     30 PAFC                 2:36.82 
      1:15.83   2:36.82                    
 18 Simpson, Jennifer      33 GAJA                 2:39.32 
      1:17.35   2:39.32                    
 19 Latham, Karen E        33 NEM                  2:43.40 
      1:17.67   2:43.40                    
 20 Martin, Teresa M       34 DCM                  2:46.96 
      1:17.92   2:46.96                    
 21 Fahey, Lisa            30 EMP                  2:52.40 
      1:18.17   2:52.40                    
 22 Filar, Linda G         32 CONN                 2:54.93 
      1:22.07   2:54.93                    
 23 Brooks, Lynette J.     32 DCAC                 2:56.85 
      1:21.81   2:56.85                    
 24 Elliott, Kristine L    31 NIAG                 2:58.15 
      1:24.73   2:58.15                    
 25 Bibko, Suzy            30 WCW                  2:59.62 
      1:27.64   2:59.62                    
 26 Shafa, Atossa          30 NCYM                 3:55.82 
      1:49.42   3:55.82                    
 27 McNamee, Mary A        34 SLAM                 5:02.94 
      2:07.24   5:02.94                    
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Welting, Laureen K     35 GAJA                 2:12.14 
      1:04.13   2:12.14                    
  2 Hug, Laurie            35 1776                 2:17.25 
      1:06.84   2:17.25                    
  3 Drueckhammer, Maria D  37 EMP                  2:17.56 
      1:06.28   2:17.56                    
  4 Gardner, Beth M        35 GAJA                 2:17.65 
      1:05.69   2:17.65                    
  5 Block, Andrea J        39 ANCM                 2:22.80 
      1:08.92   2:22.80                    
  6 Riker, Debra A         38 ISF                  2:22.90 
      1:08.74   2:22.90                    
  7 Phillips, Alice W      35 VMST                 2:23.28 
      1:08.30   2:23.28                    
  8 Kalibat, Rebecca       37 GSM                  2:25.16 
      1:09.23   2:25.16                    
  9 Jarecki, Kristine M    35 1776                 2:26.12 
      1:09.70   2:26.12                    
 10 Speight, Peggy S       39 NCMS                 2:29.83 
      1:09.63   2:29.83                    
 11 Haugh, Sue J           39 NCMS                 2:32.55 
      1:12.10   2:32.55                    
 12 Petersen, Stephanie O  38 SLAM                 2:38.71 
      1:13.77   2:38.71                    
 13 Priddy, Denise P       37 MARY                 2:38.75 
      1:16.74   2:38.75                    
 14 Welch, Whitney S       36 CONN                 2:40.06 
      1:16.97   2:40.06                    
 15 DeClue, Carol B        36 MARY                 2:41.91 
      1:15.69   2:41.91                    
 16 Creswell, Brenda C     38 ARIZ                 2:42.00 
      1:14.63   2:42.00                    
 17 Bablok, Judy A         38 NIAG                 2:45.66 
      1:18.13   2:45.66                    
 18 Gillespie, Maureen E   39 MOVY                 2:50.30 
      1:20.69   2:50.30                    
 19 Miller, Leslie-Ann     39 NYG                  2:50.49 
      1:19.22   2:50.49                    
 20 Kaufmann, Karen E      36 VMST                 2:54.91 
      1:23.25   2:54.91                    
 21 Cleveland, Marcia E    36 CONN                 2:59.06 
      1:27.53   2:59.06                    
 22 Claus, Mary Kay        39 JCCN                 3:23.98 
      1:31.26   3:23.98                    
 23 Kinney, Cheryl L       35 MARY                 4:25.13 
      2:04.40   4:25.13                    
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Hernandez, Jill        40 USAB                 2:13.10 
      1:05.00   2:13.10                    
  2 Weil, Wendy W          42 VMST                 2:21.69 
      1:08.41   2:21.69                    
  3 Staursky, Karen H      42 GCMT                 2:24.68 
      1:08.94   2:24.68                    
  4 Hallett, Constance     41 NEM                  2:26.59 
      1:11.91   2:26.59                    
  5 Bancks, Jean A         44 HLJ                  2:26.64 
      1:13.12   2:26.64                    
  6 Hughes, Mary L         42 HOTS                 2:26.78 
      1:10.67   2:26.78                    
  7 Winslow, Laura H       40 ARIZ                 2:27.46 
      1:11.42   2:27.46                    
  8 Frazier, Kathy         40 1776                 2:27.62 
      1:10.59   2:27.62                    
  9 Provenzano, Rebecca W  41 AMAM                 2:28.00 
      1:10.48   2:28.00                    
 10 Wencel, Sharon K       41 TTEX                 2:29.22 
      1:11.16   2:29.22                    
 11 Kessler, Laura L       40 O*H*                 2:29.72 
      1:13.09   2:29.72                    
 12 Grilli, Tracy L        43 NEM                  2:30.61 
      1:12.95   2:30.61                    
 13 Martin, Pamela H       43 LAKE                 2:30.75 
      1:12.67   2:30.75                    
 14 Maddox, Sally D        41 HOTS                 2:31.75 
      1:14.16   2:31.75                    
 15 Alvarez, Phyllis A     41 GWSC                 2:33.25 
      1:12.93   2:33.25                    
 16 Slonaker, Jenifer L    42 CRAQ                 2:35.88 
      1:14.96   2:35.88                    
 17 Pedersen, Christine E  42 ISF                  2:37.25 
      1:15.99   2:37.25                    
 18 Callahan, Anita M      43 GMUP                 2:38.16 
      1:15.73   2:38.16                    
 19 Lambert, Judy E        44 TTEX                 2:40.05 
      1:17.67   2:40.05                    
 20 McKay, Gladney S       40 MARY                 2:40.85 
      1:13.43   2:40.85                    
 21 Wade, Jeri A           40 KMSC                 2:41.69 
      1:16.27   2:41.69                    
 22 Hill, Barbara A        41 DCAC                 2:43.05 
      1:18.19   2:43.05                    
 23 Friedman, Jill F       43 EMP                  2:59.23 
      1:22.32   2:59.23                    
 24 Blubaugh, Diane L      44 MARY                 3:29.75 
      1:39.92   3:29.75                    
 25 Robust, Ruth Ann A     40 MARY                 3:34.43 
      1:40.62   3:34.43                    
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Ogier, Danielle        48 TAM                  2:24.27 
      1:10.87   2:24.27                    
  2 Skiff, Susan K         46 VMST                 2:26.32 
      1:12.67   2:26.32                    
  3 Ernst, Heidi J         48 GAJA                 2:28.87 
      1:13.38   2:28.87                    
  4 Latham, Teresa J       45 DAMM                 2:32.96 
      1:12.78   2:32.96                    
  5 Vache, Bridget         45 GERM                 2:34.29 
      1:14.74   2:34.29                    
  6 Kirwan, Denise         48 DCM                  2:34.40 
      1:13.55   2:34.40                    
  7 von Richthofen, Micae  47 NTM                  2:36.32 
      1:15.13   2:36.32                    
  8 Brittingham, Regina    49 USAB                 2:37.93 
      1:16.83   2:37.93                    
  9 Mattson, Janice A      48 UNAT                 2:42.32 
      1:18.75   2:42.32                    
 10 Sikora, Rosanna D      45 DCM                  2:44.33 
      1:19.43   2:44.33                    
 11 Johnston, Nancy        45 NEM                  2:46.95 
      1:19.02   2:46.95                    
 12 Braaten, Kitten E      45 VMST                 2:47.91 
      1:21.86   2:47.91                    
 13 Haver, Marcia          45 O*H*                 2:50.91 
      1:18.59   2:50.91                    
 14 Neal, Susan            45 CLAR                 2:51.82 
      1:20.15   2:51.82                    
 15 Lim-Sharpe, Judy       49 ANCM                 2:52.87 
      1:21.14   2:52.87                    
 16 Frayne, Anne M         46 GOST                 3:07.28 
      1:32.16   3:07.28                    
 17 Coon, Maggie B         49 AAMS                 3:25.08 
      1:36.34   3:25.08                    
 18 Wilson, Debbie         49 RMM                  3:31.25 
      1:43.58   3:31.25                    
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Miller, Celeste        50 SNM                  2:26.87 
      1:09.35   2:26.87                    
  2 Williamson, Francine   52 GAJA                 2:36.57 
      1:13.72   2:36.57                    
  3 Lyttle, Ann B          52 DCM                  2:38.90 
      1:14.89   2:38.90                    
  4 Laborwit, Anne         50 GOLD                 2:46.67 
      1:19.50   2:46.67                    
  5 Schroeder, Christine   51 1776                 2:49.19 
      1:22.05   2:49.19                    
  6 Powell, Lindsay C      51 SPM                  2:50.44 
      1:20.85   2:50.44                    
  7 Zimmet, Christine      52 EMP                  2:54.99 
      1:24.75   2:54.99                    
  8 Lee, Judy M            50 GSM                  2:55.15 
      1:25.48   2:55.15                    
  9 Bennett, Ruth R        54 DCM                  2:57.11 
      1:24.37   2:57.11                    
 10 Puckett, Nancy G       51 1776                 2:57.90 
      1:25.10   2:57.90                    
 11 Pero, Myriam           51 ANCM                 2:59.79 
      1:26.14   2:59.79                    
 12 Kinnison, Malonnie L   50 NBAC                 3:02.04 
      1:28.07   3:02.04                    
 13 Anders, Viki L         50 MARY                 3:07.46 
      1:29.63   3:07.46                    
 14 Tucker, Diana L        54 CRAQ                 3:17.89 
      1:33.58   3:17.89                    
 15 Conomos, Margaret G.   50 DCM                  5:02.24 
      2:19.24   5:02.24                    
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Ridout, Nancy J        58 TAM                  2:51.58 
      1:22.11   2:51.58                    
  2 Schreiner, Beth        59 DCM                  3:09.25 
      1:31.97   3:09.25                    
  3 Anziano, Marcia A      55 RMM                  3:15.20 
      1:33.25   3:15.20                    
  4 Iliff, Sally           55 MARY                 3:19.56 
      1:37.05   3:19.56                    
  5 Kirkendall, Nancy J    57 DCM                  3:20.71 
      1:38.03   3:20.71                    
  6 Schanzer, Rosalyn G    58 VMST                 3:23.20 
      1:37.97   3:23.20                    
  7 White, Susan A         58 TCAM                 3:48.64 
      1:49.55   3:48.64                    
  8 Trevison, Ellie        57 SWIM                 4:33.36 
      2:10.97   4:33.36                    
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Bolar, Sally A         61 ARIZ                 3:02.32 
      1:28.94   3:02.32                    
  2 Brown, Nancy L         64 MARY                 3:06.38 
      1:30.83   3:06.38                    
  3 Zaremski, Barbara M    63 DCM                  3:07.19 
      1:27.30   3:07.19                    
  4 Kraetzer, Midge S.     62 WCM                  3:12.27 
      1:33.01   3:12.27                    
  5 Puskas, Joan M         60 BURL                 3:40.03 
      1:49.67   3:40.03                    
  6 Lamlin, Betty          63 PAFC                 3:41.33 
      1:43.56   3:41.33                    
  7 Averette, Joan B       64 VMST                 3:49.58 
      1:48.12   3:49.58                    
  8 Clapp, Mary A          61 RMM                  4:52.05 
        39.10     39.43   2:15.09   4:52.05
  9 Harden, Gaile          61 ARIZ                 5:05.86 
        30.76     30.74   2:34.04   5:05.86
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Detrick, Johnnie       65 VMST                 3:12.47 
      1:28.45   3:12.47                    
  2 Lyons, Valerie H       65 GOST                 3:26.43 
      1:40.58   3:26.43                    
  3 Merin, Barbara R       66 TGM                  3:27.72 
      1:31.92   3:27.72                    
  4 Haragan, MaryAnn       67 LAKE                 3:40.41 
      1:44.02   3:40.41                    
  5 Berquist, Ann C.       67 VMST                 3:43.39 
      1:49.49   3:43.39                    
  6 McIntosh, Frances      67 UOG                  3:45.77 
      1:48.45   3:45.77                    
  7 Francis, Lesley L      69 MARY                 3:54.18 
      1:56.79   3:54.18                    
 
    === 70-74 Results Timed Finals ===
 
  1 Troy, Jean D           73 FMM                  3:13.82 
      1:32.28   3:13.82                    
  2 Dallam, Ann S          70 SDSM                 3:40.86 
      1:50.13   3:40.86                    
  3 Graham, Suzanne B      74 CONN                 3:46.08 
      1:51.25   3:46.08                    
  4 Derr, Carolyn M        72 1776                 4:00.45 
      1:52.42   4:00.45                    
  5 Aaron, Ruth W          71 1776                 4:02.08 
      1:55.98   4:02.08                    
  6 Coleman, Jill          70 MARY                 4:05.53 
      1:55.57   4:05.53                    
  7 Sokolik, Terry         73 VMST                 4:19.12 
      1:59.20   4:19.12                    
  8 Esposito, Hedy         73 EMP                  4:20.76 
      2:01.96   4:20.76                    
 
    === 75-79 Results Timed Finals ===
 
  1 Smith, Petey           76 NEM                  3:33.61 
        29.87     29.49   1:43.46   3:33.61
  2 Carr, Florence E       75 SPM                  3:47.07 
        29.38     29.40   1:50.20   3:47.07
  3 Williams, Catherine D  76 MARY                 4:03.21 
                          1:51.31   4:03.21
  4 Stadig, Mary L         79 NEM                  4:08.35 
        29.89     30.00   2:02.66   4:08.35
  5 Burrill, Billie Ann    79 NEM                  4:14.45 
        32.07     31.98   2:04.51   4:14.45
  6 Schoepperle, Nancy W   75 NIAG                 4:42.63 
        38.51     38.52   2:16.99   4:42.63
  7 Heim, Beatrice T       75 TAM                  4:57.94 
                          2:22.30   4:57.94
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Russell, Doris B       80 MARY                 4:41.27 
        33.31     33.33   2:20.61   4:41.27
  2 Thorsen, Ruth H        80 DCM                  5:33.67 
        29.82     29.88   2:45.60   5:33.67
  3 Sugden, Roberta C      83 VMST                 6:27.01 
        33.66     33.63   3:02.51   6:27.01
 
    === 85-89 Results Timed Finals ===
 
  1 Kelleher, Marie K      88 VMST                 5:13.75 
        31.86     31.92   2:34.80   5:13.75
  2 Romayko, Agnes D       86 CONN                 6:06.65 
        29.42     29.40   2:48.19   6:06.65