Hy-Tek Meet Services 
       2000 USMS Long Course National Championships       
         University of Maryland Baltimore County          
 
 Event 2  Men 800 LC Meter Freestyle
==========================================================
    Name                  Age Team                  Finals 
==========================================================
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Nussbaumer, André      29 DCAC                 9:29.89 
      1:05.62   2:17.27   3:29.49   4:41.42
      5:54.25   7:18.99   8:20.31   9:29.89
  2 Morse, Benjamin M      28 MESC                 9:50.01 
      1:08.68   2:21.74   3:36.15   4:50.38
      6:05.33   7:20.47   8:35.53   9:50.01
  3 Lapan, Samuel          26 MARY                10:17.04 
      1:08.69   2:25.18   3:42.83   5:00.66
      6:20.24   7:40.88   9:00.64  10:17.04
  4 Klugman, Jason R       29 FINS                10:17.33 
        25.45   1:28.33   2:46.80   4:06.12
      5:24.66   6:44.03   8:02.31  10:17.33
  5 Faries, William        27 UNAT                10:44.50 
      1:15.27   2:36.52   3:57.68   5:05.66
      6:42.33   8:04.19   9:26.44  10:44.50
  6 Pinson, Robert D       25 DCAC                11:42.44 
      1:13.94   2:37.77   4:05.47   4:20.36
      7:10.14   8:10.92  10:11.36  11:42.44
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Holland, Dave          33 VMST                 9:27.17 
      1:07.86   2:19.09   3:29.50   4:40.67
      5:51.35   7:03.36   8:15.35   9:27.17
  2 Hopson, Bruce E        34 SLAM                 9:33.32 
      1:08.77   2:19.88   3:31.00   4:42.65
      5:54.62   7:07.57   8:20.85   9:33.32
  3 Farina, Ronald R       30 GSM                 10:05.87 
      1:07.32   2:20.07   3:35.82   4:52.85
      6:11.72   7:29.95   8:49.18  10:05.87
  4 Hohne, Norbert F       31 STAR                10:11.65 
        28.46   1:27.04   2:43.30   4:00.20
      5:17.99   6:36.08   7:54.31  10:11.65
  5 Koppenhaver, Ken D     32 NIAG                10:12.69 
      1:12.75   2:30.34   3:48.24   5:05.72
      6:23.46   7:40.59   8:57.42  10:12.69
  6 Switzer, Ed            32 SWIM                10:14.96 
      1:08.70   2:23.39   3:39.44   4:57.03
      6:15.65   7:35.48   8:55.79  10:14.96
  7 Mitchinson, Dean T     32 SWIM                11:09.49 
      1:14.60   2:36.64   4:00.10   5:26.55
      6:51.79   8:19.56   9:47.00  11:09.49
  8 Strange, Kevin A       30 ANCM                13:58.12 
      1:24.22   3:07.71   4:56.16   6:46.72
      8:34.27  10:24.37  12:13.91  13:58.12
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Chestnut, Doug         36 ANCM                 9:14.36 
      1:05.95   2:15.95   3:25.70   4:35.33
      5:44.35   6:53.73   8:03.72   9:14.36
  2 Landry, Richard        36 NEM                  9:50.25 
      1:04.62   2:16.38   3:30.42   4:39.15
      6:06.45   7:20.86   8:37.09   9:50.25
  3 Reilly, Jeff M         39 VMST                10:07.06 
        32.31   1:24.77   2:40.39   3:57.45
      5:14.78   6:32.17   7:50.45  10:07.06
  4 Nordlund, Eric R       37 MICH                10:33.54 
      1:11.84   2:29.62   3:48.26   5:08.53
      6:29.05   7:50.34   9:12.44  10:33.54
  5 Coray, David B.        38 DCAC                11:16.03 
      1:14.14   2:36.89   5:25.96   5:59.01
      6:52.94   8:21.12   9:49.02  11:16.03
  6 Stroud, Tim K          37 DCAC                11:25.43 
      1:19.12   2:43.75   4:10.10   5:38.42
      7:06.73   8:35.06  10:01.84  11:25.43
  7 Wunderlich, Karl E     35 GERM                11:51.70 
      1:22.07   2:50.47   4:20.77   5:51.29
      7:21.64   8:52.62  10:23.92  11:51.70
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Callahan, Jim          43 GCMT                 9:15.66 
      1:07.37   2:18.15   3:28.06   4:37.79
      5:47.44   6:57.37   8:07.69   9:15.66
  2 Emison, Tom W          42 MINN                 9:35.76 
      1:07.68   2:20.39   3:33.47   4:47.26
      6:00.72   7:13.89   8:26.02   9:35.76
  3 Moyse, Doug S          42 DAMM                 9:48.24 
        24.03   1:21.44   2:35.76   3:50.56
      5:06.16   6:21.71   7:37.53   9:48.24
  4 Erickson, Tim D        44 GOLD                 9:57.56 
      1:09.90   2:25.39   3:41.05   4:56.15
      6:10.99   7:26.16   8:41.74   9:57.56
  5 Matysek, Jim           41 NIAG                10:03.95 
      1:09.60   2:23.40   3:38.36   4:54.34
      6:11.63   7:29.21   8:47.73  10:03.95
  6 Meltz, Joel M          44 NEM                 10:29.58 
      1:12.04   2:29.34   3:48.32   4:43.47
      6:09.28   9:01.84  10:27.66  10:29.58
  7 Daniel, Luke           44 MARY                10:32.85 
        33.29   1:32.43   2:52.58   4:13.03
      5:33.70   6:54.88   8:15.02  10:32.85
  8 Ratchford, Timothy D.  43 CRAQ                10:36.71 
      1:14.90   2:34.03   3:54.42   5:15.07
      6:36.53   7:57.66   9:18.06  10:36.71
  9 Crean, Denis J         40 TCSD                10:44.91 
      1:13.75   2:33.68   3:33.14   5:12.59
      6:40.01   8:03.23   8:38.19  10:44.91
 10 Griffin, Paul J        40 NEM                 11:57.09 
      1:22.90   2:53.11   4:23.13   5:54.20
      7:25.76   8:57.70  10:28.82  11:57.09
 11 Beza, Ion A            42 GKMS                12:10.02 
      1:16.12   2:42.27   4:11.67   5:43.32
      7:16.54   8:50.50  10:24.50  12:10.02
 12 Yungk, Kevin R         42 LAMS                12:18.39 
      1:23.95   2:59.27   4:34.29   5:53.57
      7:13.37   8:32.38  10:51.10  12:18.39
 13 Generous, Martin P     40 FXCM                12:39.16 
      1:24.14   3:00.49   4:37.35   6:14.70
      7:51.61   9:29.57  11:06.35  12:39.16
 14 Martin, Michael P      40 1776                14:54.04 
      1:40.06   3:27.40   5:19.40   7:13.43
      9:08.48  11:04.58  13:35.32  14:54.04
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Hudson, John S         45 GMUP                 9:30.35 
      1:08.92   2:21.95   3:34.29   4:45.80
      5:57.11   7:09.22   8:21.99   9:30.35
  2 Wright, Robert E       46 DOC                 10:12.64 
      1:11.94   2:28.39   3:45.88   5:03.91
      6:22.19   7:41.03   9:00.72  10:12.64
  3 Modjeska, Mark E       47 1776                10:13.38 
      1:08.42   2:24.54   5:01.58   5:58.42
      6:21.52   7:41.59   9:04.21  10:13.38
  4 Facchine, Kevin L      45 NCMS                10:17.18 
      1:14.03   2:33.31   3:51.27   5:08.70
      6:26.05   7:43.74   9:01.94  10:17.18
  5 Thompson, Frank L      49 MICH                10:19.72 
        31.56   1:28.97   2:47.08   4:05.83
      5:24.87   6:44.38   8:03.05  10:19.72
  6 Miller, Steven J       46 WPM                 10:50.36 
        24.86   1:29.60   2:50.62   4:12.34
      5:35.58   7:01.26   8:26.38  10:50.36
  7 Feinstein, John        45 ANCM                11:10.96 
      1:15.98   2:37.42   4:02.14   5:28.38
      6:54.50   8:21.14   9:47.60  11:10.96
  8 Mathis, Stephen P      46 FXCM                12:29.53 
      1:20.81   2:52.12   4:28.67   6:12.01
      7:29.42   8:56.60  10:55.09  12:29.53
  9 Hill, David A          49 DCAC                15:09.74 
      1:33.09   3:24.68   5:20.69   7:19.11
      9:18.47  11:18.86  13:19.82  15:09.74
 -- Arase, Martin          47 FXCM                      DQ 
      1:31.47   3:09.72   4:49.29   6:20.91
      7:48.70   8:13.62   9:58.30          
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Clemmons, Jim          50 MAM                  9:36.68 
      1:07.97   2:19.12   3:31.40   4:44.95
      5:58.17   7:11.49   8:24.53   9:36.68
  2 Nolan, John W          52 LAKE                10:10.09 
      1:10.29   2:25.24   3:41.89   4:59.75
      6:17.59   7:35.67   8:54.32  10:10.09
  3 Schwartz, Marvin B     52 ARKM                10:17.70 
        30.13   1:30.35   2:47.85   4:05.52
      5:23.50   6:42.59   8:01.00  10:17.70
  4 Arneson, Gaard         52 MICH                10:30.13 
      1:14.94   2:33.00   3:52.00   5:11.60
      6:31.24   7:51.27   9:11.65  10:30.13
  5 Warner, Frank          51 PNA                 10:42.01 
      1:13.95   2:34.16   3:53.56   5:13.57
      6:33.91   7:55.76   9:19.81  10:42.01
  6 Brenner, Gary R        53 SMMM                10:46.03 
      1:14.92   2:36.13   3:58.14   5:09.71
      6:41.50   8:03.84   9:26.05  10:46.03
  7 Levinson, David A      50 RINC                10:47.89 
      1:15.94   2:38.34   4:00.94   5:23.25
      6:46.03   8:08.54   9:30.13  10:47.89
  8 Lloyd, Allen D         52 GOST                11:21.15 
      1:20.90   3:27.12   4:12.53   4:39.81
      7:04.14   8:30.25   9:56.87  11:21.15
  9 Weisbrod, Andre        51 AMAM                12:11.22 
      1:22.96   2:53.68   4:26.00   5:58.46
      7:31.86   9:06.45  10:40.36  12:11.22
 10 Kampf, Allen J         50 MARY                13:06.79 
 11 Jackins, Joseph A.     53 MARY                13:30.56 
      1:31.45   3:15.32   5:00.15   6:45.16
      8:29.45  10:13.54  11:55.74  13:30.56
 12 Vail, John C           52 DCAC                13:52.03 
      1:36.62   3:23.37   5:08.91   6:55.43
      8:41.32  10:26.72  12:14.16  13:52.03
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Smith, Richard K       55 GRIN                10:49.15 
      1:16.30   2:38.00   4:00.34   5:23.29
      6:46.37   8:09.90   9:32.60  10:49.15
  2 Tulenko, Tom           58 1776                11:26.95 
      1:22.62   2:52.45   4:21.65   5:49.93
      7:16.49   8:42.68  10:07.38  11:26.95
  3 Rahill, Jeff R         55 MOKI                11:31.77 
      1:18.52   2:45.10   4:11.95   5:40.06
      7:08.04   8:36.60  10:06.18  11:31.77
  4 Burr, Ken M            56 WCM                 12:00.79 
      1:23.12   2:53.47   4:24.45   5:54.80
      7:25.03   8:57.08  10:29.89  12:00.79
  5 McGrain, Peter         55 NCMS                12:05.48 
      1:23.54   2:55.32   4:27.57   5:59.17
      7:31.11   9:03.57  10:36.33  12:05.48
  6 Woods, Tom M           57 VMST                13:10.86 
      1:33.65   3:13.23   4:53.28   6:33.27
      8:13.26   9:53.32  11:33.30  13:10.86
  7 Hunt, John W           58 GSM                 13:22.36 
      1:31.00   3:08.27   4:48.76   6:32.62
      8:14.91  10:00.80  11:45.08  13:22.36
  8 Delong, Harry P        57 VMST                13:32.68 
      1:34.50   3:17.16   5:02.83   6:47.01
      8:29.57  10:11.73  11:53.43  13:32.68
  9 Harding, John F        58 MARY                13:43.02 
      1:28.60   3:13.53   4:58.99   6:45.15
      8:31.75  10:16.34  12:10.59  13:43.02
 10 Pipkin, Ken D          56 PCAT                14:00.90 
      1:34.80   3:24.25   5:13.53   7:02.16
      8:49.38  10:37.34  12:23.69  14:00.90
 11 Trevison, Rick         58 SWIM                14:02.13 
      1:39.01   3:24.44   5:10.79   6:58.71
      8:47.25  10:35.56  12:22.87  14:02.13
 12 Henshaw, David         59 NEM                 14:19.39 
      1:37.62   3:27.61   5:19.77   7:11.36
      9:03.00  10:52.95  12:40.70  14:19.39
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Clark, Jerry           63 NCMS                11:30.07 
      1:19.51   2:46.25   4:14.08   5:29.26
      7:07.15   7:55.51  10:03.67  11:30.07
  2 Barnitz, Reed C        61 NMMS                13:56.22 
      1:37.75   3:23.83   5:10.93   6:57.56
      8:43.83  10:29.92  12:15.42  13:56.22
  3 Cummings, William B    61 DCM                 14:38.27 
      1:39.49   3:51.26   5:20.15   7:12.41
      9:04.29  10:57.14  12:49.72  14:38.27
  4 Henshaw, Russell       62 GSM                 14:50.25 
      1:36.10   3:26.27   5:21.41   7:17.64
      9:13.67  11:07.69  12:59.01  14:50.25
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Lauer, William J       66 GKMS                12:17.55 
      1:25.25   2:58.58   4:34.50   6:10.08
      7:34.25   8:56.53  10:50.40  12:17.55
  2 Brunstad, George E     66 CONN                12:17.75 
      1:21.42   2:53.42   4:27.89   6:02.64
      7:36.75   9:11.48  10:46.66  12:17.75
  3 Johnsen, James J       65 EMP                 13:46.10 
      1:35.17   3:16.84   5:00.07   6:45.27
     12:04.98  12:23.51  12:43.21  13:46.10
  4 Welch, Arthur C        68 OREG                14:01.24 
      1:36.13   3:22.51   5:09.76   6:57.85
      8:44.64  10:32.42  12:19.14  14:01.24
  5 Bowles, Raymond T      65 WPM                 14:44.64 
      1:35.18   3:25.79   5:18.60   7:12.00
      9:06.65  11:01.31  12:55.90  14:44.64
  6 Benson, Robert F       65 TERR                15:10.65 
      1:44.11   3:37.71   5:32.61   7:29.75
      9:24.84  11:20.86  13:17.23  15:10.65
  7 Ellis, Richard         68 EMP                 16:14.40 
      1:54.64   4:00.61   6:07.51   8:11.50
     10:15.95  12:20.27  14:20.76  16:14.40
 
    === 75-79 Results Timed Finals ===
 
  1 Blake, Robert S        76 SLAM                14:50.05 
      1:38.38   3:27.51   5:18.16   7:11.09
      9:06.39  11:02.87  13:00.38  14:50.05
  2 Edwards, James K       78 NEM                 15:04.57 
      1:42.83   3:37.42   5:31.99   7:27.02
      9:22.71  11:17.12  13:12.03  15:04.57
  3 Strong, Doug           75 DOC                 16:13.92 
      2:01.91   4:10.78   6:17.71   8:22.45
     10:23.74  12:24.20  14:24.78  16:13.92
  4 Sigersmith, Robert E   76 SPCO                16:30.60 
      1:51.76   4:01.25   6:07.58   8:12.55
     10:18.72  12:25.27  14:29.88  16:30.60
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Guido, Dick            83 EMP                 15:49.97 
      1:45.98   3:50.97   5:50.71   7:51.93
      9:55.19  11:56.98  13:57.30  15:49.97
  2 Saperstein, Sidney A   84 DCM                 30:47.97 
      3:54.09   7:48.90  11:47.62  15:45.83
     19:42.90  23:32.17  27:16.20  30:47.97
 
    === 85-89 Results Timed Finals ===
 
  1 Nakamura, Edward K     86 KONA                18:46.67 
      2:00.62   4:25.87   6:51.51   9:15.98
     11:39.46  14:01.93  16:29.73  18:46.67